Administration, Teachers & Staff Members
Please note: Some classroom websites are by invitation only. Please contact your child’s teacher if their website is not listed.
**PAGE NOT LOADING PROPERLY? PLEASE CLICK HERE**
Zara
Therapy Dog
Cindy Akre
Food Service Assistant
Bella Anderson
1st Grade Teacher
Cassy Anderson
Operations Manager
Chance Anderson
After School Program Assistant
Liz Anderson
Special Education Compliance Coordinator
Abena Ansah-Mensah
Paraprofessional
Vanessa Arboleda
Renaissance Teacher
Mary Audi
ELL Teacher
MJ Bakken
8th Grade Science Teacher
Cheri Balbuena-Snodgrass
Paraprofessional
Amanda Ballejo
Paraprofessional
Riki Baker
4th Grade Teacher
Amy Belpedio
Lunch & Recess Monitor
Ayeah Ben Abdallah
After School Program Assistant
Hannah Bierbrauer
Third Grade Teacher
Ronnie Boreen
3rd Grade Teacher
Lynda Brandt
On-Call Substitute Teacher
Rachel Boughton
Middle School Social Studies Teacher
Alicia Brekkestran
Behavior Support Specialist
Julie Broderick
Paraprofessional & Sunrise Coordinator
Amy Bronkhorst
On-Call Substitute Teacher
Emme Brown
Paraprofessional
Hannah Brown
Kindergarten Teacher
Nicole Brown
Middle School Science Teacher
Carol Buzzelli
Special Education Teacher
Pam Carlson
Administrative Assistant
Kyle Clark
Special Education Teacher
Heidi Clarke
5th Grade Teacher
Sara Cleveland
3rd Grade Teacher
Janelle Coplan
Paraprofessional
Ella Coyle
Kindergarten Teacher
Brianna Cruise
Paraprofessional
Hannah Dalske
Renaissance Teacher
Steven Davis
In-House Substitute Teacher
Annelise Draheim
Enrollment, Infinite Campus & MARSS Coordinator
Amy Erendu
Academic Director
Stacy Ericson
Paraprofessional Coordinator
Kathy Falkowski
Attendance Coordinator & Administrative Assistant
Ashley Fohrman
Choral Music Teacher
Emma Folska
After School Program Lead
Lori Forstad
Behavior Support Specialist
Lindsey Gable
Nursing Assistant / Parent Volunteer Coordinator
Krista Gordhamer
On-Call Substitute Teacher
Kelly Hannasch
Paraprofessional
Heather Hansen
Lunch/Recess Monitor
Michele Hansen
4th Grade Teacher
Hamza Haque
After School Program Assistant
Phoenix Hathaway
School Counselor - Elementary
Kimberly Hart
Food Service Assistant
Amberley Hirsch
Kindergarten Teacher
Payge Hochstaetter
Kindergarten Teacher
Chad Holm
Facilities Coordinator
Annika Holmstrom
5th Grade Teacher
Kristin Hoppe
Paraprofessional
Karen Howell
Library Media Specialist
Dom Jefferson
School Social Worker
Cassie Johnson
School Nurse
Maggie Johnson
Sixth Grade ELA
Mickey Johnson
5th Grade Teacher
Richard Johnson
Paraprofessional
Brenda Kehoe
Food Service Assistant Substitute
Sara Keilen
5th Grade Teacher
Samuel Kenevan
Lunch/Recess Monitor
Neda Khan
Educational Assistant - ELL
Shana King
Paraprofessional
Mariah Klinkhammer
Special Education Teacher
Jenny Kopecky
Human Resources Manager
Nicole Kosgei
Food Service / Recess Coordinator
Julie Kresh
After-School Enrichment Coordinator
Traci Lawrence
Paraprofessional
Anders Lundahl
Middle School Language Arts Teacher
Katie Mannella
1st Grade Teacher
Hollie Manning
In-House Substitute Teacher
Nicholas Manthe
Middle School Choir
Rebecca Marron
Paraprofessional
Abby Marta
2nd Grade Teacher
Gayle Matuke
1st Grade Teacher
Brenda Maulik
2nd grade teacher
Julie McCarthy
4th Grade Teacher
Wendy McIntyre
Paraprofessional
Lauren Metty
Kindergarten Teacher
Sophia Mercil
After School Program Assistant
Sandor Miko III
Instrumental Music Teacher
Kylie Milbrandt
RTI Teacher
Amy Morgan
3rd Grade Teacher
Luke Morse
Middle School Social Studies Teacher
Brian Mueggenberg
Middle School Math Teacher
Jessica Murphy
Instructional Coach
Diana Muske
Middle School Counselor
Jess Nauman
Lunch/Recess Monitor
Dawn Nesja
Paraprofessional
Amy Nguyen
Art Teacher
Amy Noon
Special Education Assessment Nurse
Megan Norbeck
Paraprofessional
Summer Olson
2nd Grade Teacher
Jacob Otterness
Dean of Students
Sarah Palzer
Middle School Science Teacher
Sheryl Paine
Food Service Assistant
Aimee Panek
In-house Substitute Teacher
Victoria Pederson
Food Service Assistant
Cassandra Poser
Special Education Finance
Andrea Paulzine
Paraprofessional
Mandy Paumen
Middle School RTI
Siobhan Payne
Renaissance Coordinator
Mackenzie Powers
Sub Coordinator
Alison Reiter
2nd Grade Teacher
Chad Retterath
Middle School Technology Teacher
Paige Revering
Middle School Social Studies
Dan Rhinhart
Development and Communications Manager
Leah Rischmiller
Substitute Teacher
Sian Roper
Special Education Teacher
Jenny Ryan
In-House Substitute Teacher
Matt Sachs
Middle School PE Teacher
Michael Sachs
Middle School Math Teacher
Anaya Salone
Lunch & Recess Monitor
Marilee Sanborn
Special Education On Call Substitute
Torri Sauve
Food Service Lead
Crystal Schneider
K-5 Art Teacher
Shari Sears
Human Resource Assistant
Stephanie Severson
Middle School Language Arts Teacher
Katie Shaddrick
Paraprofessional
Leah Sheedlo
Kindergarten Teacher
Jack Shields
Middle School Principal / Interim Executive Director
Angela Simoneau
Paraprofessional
Allison Smith
1st Grade Teacher
Amanda Smith
Paraprofessional
Brandy Sombrio
Lunch & Recess Monitor
Laura Sourdif
Gifted & Talented Teacher
Kristen Steinberg
Behavior Support Specialist
Gina Stocke
In-House Substitute Teacher
John Sundgren
Physical Education Teacher
Sara Sweeney
Fourth Grade Teacher
Michele Troy
Response to Intervention Instructor
Lenny Ulloa Silva
Spanish Teacher
Paul Ullom
Maintenance
Alanea Urbaniak
RTI Teacher
Kristine Vogtlin
Speech Therapist
Debi Walter
Finance Specialist
Ashley Wink
Middle School Math Teacher
Kelly Zender
Elementary Principal
Kris Zurn
Special Education Teacher